გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი: ანა დარსაველიძე 37001004285
საგანი -
ბუნებისმეტყველება
სწავლების საფეხური/ კლასი -
დაწყებითი - III კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა - 1 9 სსსმ მოსწავლე არა მყავს.
გაკვეთილის თემა -
ტბები და წყალსაცავები
- გაკვეთილის მიზანი -
მოსწავლეებმა უნდა შეძლონ ტბებისა და
წყალსაცავების, როგორც გეოგრაფიული ობიექტების ამოცნობა და მარტივად
დახასიათება; ახალი იდეების განვითარება, განხორციელება და სხვებისთვის
გაზიარება; საღი მსჯელობა და აღქმა; იდეებისა და აზრის ნათლად და ეფექტურად
გამოხატვა სიტყვიერი ფორმით; ინფორმაციის გამოყენებია; პრეზენტაცია;
მოსაზრებებისა და გადაწყვეტილებების საჭიროებისამებრ დაბალანსება სხვადასხვა ჯგუფთან
ერთობლივი მუშაობისას.
|
ესგ-სტანდარტი
ცოდნა
|
ბბბუნება.II.6. მოსწავლემ უნდა შეძლოს წყლისა და ხმელეთის ობიექტების აღწერა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ასახელებს და აღწერს მშობლიურ გარემოში წყლისა (მაგ., ზღვა, ტბა, მდინარე) და
ხმელეთის (მაგ., მთა, ვაკე) ობიექტებს;
აღწერს ბუნებაში ან/და თვალსაჩინოებაზე დამზერილ წყლისა და ხმელეთის ობიექტებს მისი შემადგენელი ნაწილების მიხედვით (მაგ., მთა - მთის მწვერვალი, კალთა და ძირი,
მდინარე - ნაპირი, ფსკერი);
აკვირდება, აღწერს და ადარებს ერთმანეთს ბუნებრივ გარემოში მოპოვებულ ქვებს.
აჯგუფებს მათ სხვადასხვა ნიშნის (მაგ., ფერის, ზომის, ფორმის, სიგლუვის) მიხედვით;
ბუნება.III.1. მოსწავლემ უნდა შეძლოს პრაქტიკულ აქტივობებში მონაწილეობა და
ელემენტარული კვლევითი უნარ-ჩვევების დემონსტრირება.
ადარებს და აჯგუფებს კვლევის შედეგად მიღებულ მონაცემებს. აანალიზებს და გამო
სახავს პიქტოგრამის, ცხრილის, მარტივი სქემის საშუალებით;
მარტივი საბუნებისმეტყველო ტერმინების გამოყენებით აყალიბებს კითხვებზე
პასუხებს საკუთარი დაკვირვებისა და მოსაზრებების საფუძველზე;
ადარებს ერთმანეთს საკუთარი და თანაკლასელთა დაკვირვების შედეგებს;
წარუდგენს მიღებულ შედეგებსა და დასკვნებს თანაკლასელებს
კომუნიკაციის სხვადასხვა ფორმით
|
წინარე ცოდნა - მოსწავლეებმა იციან ზღვები და ხმელეთის წყლები
|
ა ქ ტ ი ვ ო ბ ი ს ა ღ წ ე რ ა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთო
დები
|
კლასის ორგ
ანიზების ფო
რმა/ფორმები
|
სასწავლო
რესურსი
|
დრო
(წთ)
|
1.
|
ვესალმება კლასს ვაგვარებ
საორგანიზაციო საკითხებს, ვაცნობ მოსწავლეებს გაკვეთილის თემას, მიზანს, ქცევის
წესებს და ასევე ვსაუბრობს იმ ახალ სასწავლო მეთოდზე რის გამოყენებასაც ვაპირებ გაკვეთილზე. ბოლოს ვაცნობ კლასს შეფასების რუბრიკას. (ქულები, შექება , კომენტარი. )
|
ვერბალური
|
საერთო საკლასო
|
გაკვეთილის მიზნების გამომხატველი
თვალსაჩინოება. შეფასების რუბრკები.
|
2 წთ.
|
2.
|
აქტივობა 1
კლასში გავმართავ მცირე დისკუსიას წინა დღეს
მოსმენილი ვიდეოგაკვეთილის შესახებ. მოსწავლეები ისაუბრებენ ტბების
განმასხვავებელ ნიშნებზე; ტბების გამოყენებასა და სარგებლიანობაზე; რუკაზე ამოიცნობენ
ტბებს და მარტივად დაახასიათებენ... ისინი თავიანთ მოსაზრებებს გაამყარებენ
არგუმენტებით.
მოსწავლეები ასევე ისაუბრებენ წყალსაცავების
შესახებ. ახსნიან, თუ რისთვის იყენებენ
ადამიანები წყალსაცავებს; რა შედეგები შეიძლება, მოჰყვეს წყალსაცავის მშენებლობას;
რა მსგავსება და განსხვავებაა ტბასა და წყალსაცავს შორის.
|
დისკუსია
|
საერთო საკლასო
|
კომპიუტერი და პროექტორი
რუკა
|
10წთ
|
|
|||||
3.
|
კლასს
დავყოფ ჯგუფებად და დავავალებ, მოიფიქრონ და ჩამოწერონ:
I ჯგუფი- ჩამოთვალონ
აღმოსავლეთ საქართველოს ტბები.
II ჯგუფი- დაასახელონ
დასავლეთ საქართველოს ტბები.
III ჯგუფი-
საქართველოს წყალსაცავები.
IV ჯგუფი-
იპოვონ რუკაზე დასახელებული ტბები და წყალსაცავები.
მოსწავლეები
იმსჯელებენ, გაუზიარებენ ერთმანეთს აზრებს და გაამყარებენ არგუმენტებით.
|
ურთიერთსწავლების მეთოდი
პრეზენტაცია
|
ჯგუფური
|
რუკა ,
მარკერი,
საკანცელარიო ფურცელი
|
15 წთ.
|
4.
|
მოსწავლეებმა
უნდა შეასრულონ მოსწავლის რვეულში შესაბამის გვერდზე მოცემული სავარჯიშო.
|
ვერბალური
|
საერთო საკლასო
|
მოსწავლის რვეული
|
6წთ.
|
|
აქტივობა N4
შევაჯამებ გაკვეთილს
|
ვერბალური
|
საერთო საკლასო
|
|
3წთ
|
6.
|
აქტივობა 5
ტესტი
|
ვერბალური
|
საერთო
საკლასო
|
კომპიუტერი პროექტორი
|
5 წთ.
|
7.
|
საშინაო დავალება
:
მოსწავლეებს ვუნიშნავ დავალებას და ვაძლევ ინსტრუქტაჟს
|
ინსტრუქტაჟი
|
საერთო
საკლასო
|
კომპიუტერი,
პროექტორი,
სამუშაო ფურცელი, კალამი
წიგნი
|
2წთ.
|
8.
|
მოსწავლეთა თვითშეფასება
და მასწავლებლის შეფასება განმავითარებელი- სქემის მიხედვით
|
„სენდვიჩის მეთოდი“მოსწავლეთა
სიტყვიერი შეფასების დროს.
|
ინდივიდუალური
|
თვითშეფასების კითხვარი
|
2წთ.
|
შეფასების რუბრიკა
შეფასების კრიტერიუმი
|
კარგად
+
|
საშუალოდ
V
|
უჭირს
-
|
მსჯელობს, აყალიბებს მოსაზრებას
|
|||
მუშაობს ჯგუფში
|
|||
მუშაობს რუკასთან,
შეუძლია ტესტზე მუშაობა
|
მასწავლებლის
თვითშეფასება
№
|
კრიტერიუმები /ქულები
|
1
|
2
|
3
|
1
|
გაკვეთილის მიზანი გასაგები, კონკრეტული და რეალისტური იყო
|
|||
2
|
გამოყენებული
მეთოდები და აქტივობები ემსახურებოდა მიზნის მიღწევას
|
|||
3
|
გაკვეთილის
მსვლელობისას სწორად გადავანაწილე დრო
|
|||
4
|
გამოყენებული რესურსები იწვევდა მოსწავლეთა მოტივაციას და აქტიურ ჩართვას საგაკვეთილო პროცესში
|
|||
5
|
მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმა ხელს უწყობდა მიზნის მიღწევას
|
|||
6
|
გათვალისწინებული იყო მოსწავლეთა ინტერესები და შესაძლებობები
|
|||
7
|
ვაძლევდი მოსწავლეებს განსაზღვრულ დროს კითხვებზე პასუხისგასაცემად
|
|||
8
|
მივეცი
საშუალება მოსწავლეებს გამოეთქვათ საკუთარი მოსაზრებები
|
|||
9
|
ვიყენებდი აქტიური მოსმენის ტექნიკას
|
|||
10
|
ჩემი საუბარი არ აჭარბებდა მოსწავლეთა საუბარს
|
|||
11
|
ვიჩენდი ყველა მოსწავლისადმი თანაბარ ყურადღებას
|
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
მინიმალური
|
საშუალოზე დაბალი
|
საშუალოზე მაღალი
|
მაქსიმალური
|
ჯგუფურ მუშაობაში ჩართულობა
|
უჭირს ჯგუფთან ერთად მუშაობა
|
მთლიანობაში ახერხებს ჯგუფთან მუშაობას, მაგრამ ხშირად პასიურობს
|
თავისუფლად ებმება ჯგუფურ მუშაობაში, თუმცა ხანდახან ვერ ახერხებს თანაკლასელებთან შეთანხმებას
|
თავისუფლად ებმება ჯგუფურ მუშაობაში
|
თანაკლასელებთან თანამშრომლობა
|
ვერა ახერხებს
თანაკლასელებთან თანამშრომლობას
|
კლასელებთან იშვიათად ურთიერთობს
|
მთლიანობაში ნაკლებად უჭირს თანაკლასელებთან თანამშრლომლობა
|
ადვილად ახერხებს თანაკლასელებთან თანამშრლომლობას
|
საკუთარი მოსაზრებების ჩამოყალიბების უნარი
|
საკუთარ მოსაზრებებს ვერ აყალიბებს
|
უჭირს საკუთარი მოსაზრებების ჩამოყალიბება
|
ხშირ შემთხვევა
ში ახერხებს საკუთარი მოსაზრებების ჩამოყალიბებას
|
თავისუფლად ახერხებს საკუთარი მოსაზრებების ჩამოყალიბებას
|
მოსწავლეთა
თვითშეფასების რუბრიკა
ჩემს აზრს ღიად გამოვთქვამ
|
ყოველთვის,ზოგჯერ, არასოდეს
|
როცა სხვა ლაპარაკობს,ვუსმენ ყურადღებით
|
ყოველთვის, ზოგჯერ ,არასოდეს
|
განსხვავებულ აზრს ვითვალისწინებ
|
ყოველთვის,ზოგჯერ ,არასოდეს
|
დაკისრებულ ფუნქციას ვასრულებ
|
ყოველთვის,ზოგჯერ ,არასოდეს
|
ვიცი,რომ კამათი ჩხუბში არ უნდა გადაიზარდოს
|
ყოველთვის, ზოგჯერ ,არასოდეს
|
ვიცავ დროის ლიმიტს
|
ყოველთვის, ზოგჯერ ,არასოდეს
|
Comments
Post a Comment